top of page

2022

9. ročník festivalu 3.-6.11. | Bio Oko

Nezávislost a svoboda. Hodnoty, na které v dnešní společnosti klademe velký důraz i proto, že byly v minulosti často potlačovány a lidem upírány. V letošním roce si Brazílie připomíná 200 let od vyhlášení nezávislosti na Portugalsku. Suverenita země s sebou ovšem vždy nenese svobodný přístup​ k jejímu národu.

 

S ohlédnutím za onou dvoustovkou samostatnosti si nelze nevšimnout, jak se Brazilci stále potýkají se strašáky koloniální minulosti. Jak musejí hájit tvůrčí svobodu, svobodu slova, svobodný život indiánů na jejich odvěkých územích nebo osobní svobodu mnohdy omezovanou násilím gangů ve městech. Nehledě na chudobu, která omezuje splnění i těch banálních přání, natož snů.

Plakát 2022

podívej se, co jsme připravili

Ela e eu - Ona a já

Už uplynulo dvacet let ode dne, kdy rocková zpěvačka Bia upadla do kómatu při porodu. Její muž se mezitím znovu zamiloval a má novou ženu, její dcera studuje neurologii a všichni se o ni v zaběhlém režimu doma dennodenně starají. Bia se ale náhle probudí. Více zde.

#podvacetiletechznovuvehře #křehkost #moře

Předběžné opatření

Slavnostní zahájení pod taktovkou Gabriely Vermelho přinese režijní debut herce Lazara Ramose, založený na úspěšné divadelní předloze, je vyzývavou a nesmlouvavou kritikou neduhů brazilské společnosti a absurdní noční můrou z dystopické budoucnosti. Co všechno je možné, když má v rukou moc nesprávná osoba? Více zde.

#dystopie #láska #vzdor

Marighella

Režisérský debut brazilského herce Wagnera Moury (pamatujete Pabla Escobara z Narcos?) o bojovníkovi za svobodu Marighellovi v podání neméně slavného herce a zpěváka Seu Jorge narazil na takové byrokratické překážky (rozumějte cenzuru), že dva roky sklízel ovace po celém světě, než na něj mohli vyrazit Brazilci u sebe doma. Více zde

#stopcenzuře #brutál #dobrésrdcevelkéskutky

Favela klub

Festivalový večírek v baru Favela

Klub Favela a Kino Brasil vás zvou na brazilskou party. Těšíme se na všechny milovníky brazilské kultury a hudby!

#festanafavela #dlouhánoc #hudbaatanec

Předběžné opatření

Režijní debut herce Lazara Ramose, založený na úspěšné divadelní předloze, je vyzývavou a nesmlouvavou kritikou neduhů brazilské společnosti a absurdní noční můrou z dystopické budoucnosti. Co všechno je možné, když má v rukou moc nesprávná osoba? Více zde.

 

#dystopie #láska #vzdor

Karolina Válová

Debata o současné Brazílii

Moderátorka Karolina Válová nám spolu s hostem Radkem Bubnem odpoví na otázky o současné situaci v Brazílii, které mohou vyvstat po filmu Předběžné opatření, i na ty ohledně příčin, které lze spatřit následně ve filmu Pedrova cesta. Přijďte poznat budoucí výzvy i dopady minulosti. 

#zeměbudoucnosti #odbornícinaslovovzatí #sotázkamisem

A Viagem do Pedro - Pedrova cesta

Autorka scénáře a režisérka Laís Bodansky nás zve na plavbu, během které císaře Pedra I. opředeného hávem slavné minulosti vylíčí v jeho obyčejné lidskosti a zranitelnosti. Více zde.

#císařskáloď #cestazdomovadomů #fantasmagorie

Předběžné opatření

Festivalové posezení v BIU OKO

Rádi se seznámíme s našimi diváky a pozdravíme staré známé. Pojďte posedět a popovídat si v Biu Oko se členy organizačního týmu Kina Brasil.

#pojďsnáminaskleničku #poznejčlenytýmu #těšímesenavás

Hotel Fortaleza

Setkání dvou odlišných žen procházejících těžkými životními situacemi je v podání vynikajících hereček nejen psychologickou sondou, ale díky zasazení do města Fortalezy zobrazuje i neduhy brazilských velkoměst. Armando Praça se tak zaslouženě stává dalším z markantních režisérů nezávislého filmu brazilského severovýchodu. Více zde.

#dvěbojovnice #syrovábrazílie #nezávislýfilm

Zuzana Kochová a Kateřina Březinová

ZRUŠENO: Předmluva k filmu Horečka: indiánů v západní společnosti

Hlavní hrdina filmu Horečka je indián, který se rozhodl pro život ve městě, aby poskytl své dceři možnost lepšího vzdělání. Stejně tak i jeho představitel, indián kmene Dessana Regis Myrupu, odešel nejprve do města a po té do Evropy. Jaká byla jeho motivace a jak se novému prostředí přizpůsobil? Na tyto i jiné otázky nám odpoví v exkluzivním videu. Dále vám přineseme i pohled z akademické půdy od profesora Raimunda Nonata Pereiry da Silva, který je ředitelem Institutu filozofie, humanitních a sociálních věd i ředitelem oddělení antropologie na Federální univerzitě státu Amazonas UFAM a ve své práci se věnuje širokému okruhu témat včetně otázky měst a sociálních hranic, indiánů v městském prostředí a vzdělávání domorodých obyvatel. Jak se brazilské akademické prostředí dívá na integraci domorodých obyvatel do majoritní společnosti? Jak se žije indiánům ve velkoměstě Manausu a jak probíhá jejich vzdělávání třeba i na prestižní Federální univerzitě státu Amazonas UFAM? Přijďte si před samotnou projekcí filmu rozšířit obzory!

#rozpravasindiánem #jaktovidíoni #jinýsvět

A Febre - Horečka

Režisérka Maya Da-Rin, která se podílela i na scénáři, v této brazilsko-německo-francouzské koprodukci vytvořila v rámci brazilské kinematografie něco nového – nový filmový pohled na indiány, z jejich vlastní perspektivy a nitra. Více zde.

#indiánveměstě #jakvoláprales #horečkabeznemoci

pusť si festivalový trailer

wix page 2.png

a jaké to bude letos?

podívej se, co pro tebe chystáme

bottom of page