top of page

PROGRAM 2021

como nossos pais.jpg

Rosa má všeho nad hlavu - frustrující práce, dospívající dcery, málo přítomný muž, svérázná matka… a splnění snů v nedohlednu. Více.

a vida invisível.jpg

Když režisér Karim Aïnouz objevil knihu “Neviditelný život Eurídice Gusmãové” mladé spisovatelky Marthy Batalha z Pernambuka, okamžitě věděl, že podle ní natočí film. Více.

Cartaz_Rasga_1080X1920_300dpi.jpg

Ve snímku Rozervaná srdce se režisér Jorge Furtado zabývá generačním konfliktem a s ním spojeným neustálým bojem. Více.

Concert Crowd
Brazilský večer s kapelou Três Corações

Pojďte si s námi užít příjemný večer v brazilské restauraci Boteko s živou hudbou (ve stylu forró) v podání kapely Três Corações.

a ultima floresta.jpg

Prales jako živoucí organismus, kterého se indiáni cítí být součástí. Prales jako poslední útočiště dávné moudrosti a chápání světa, které stojí za to ochránit a předat dál. Více.

IMG_8574.jpg
Debata: život Indiánů v Brazílii

Na film navážeme debatou s Mgr. Kateřinou Březinovou Ph.D., přední českou odbornicí na Latinskou Ameriku, která se dlouhodobě věnuje mimo jiné i výzkumu indiánských kmenů, jejich (sebe)prezentace i problematice vymezení jejich území. Dozvíte se, jak se v Brazílii žije indiánům, proč jsou Yanomami v mnoha ohledech výjimeční, jak jejich život v pralese ovlivňují rozhodnutí z hlavního města Brasília či z právě probíhajícího summitu COP 26.

a vida invisível.jpg
NEVIDITELNÝ ŽIVOT EURIDICE GUSMÃOVÉ

Když režisér Karim Aïnouz objevil knihu “Neviditelný život Eurídice Gusmãové” mladé spisovatelky Marthy Batalha z Pernambuka, okamžitě věděl, že podle ní natočí film. Více.

IMG_8512.jpg
Posezení v Biu Oko

Kam byste spěchali! Užijte si s námi celý večer a poseďte po filmu s přáteli v prostorách Bia Oko.

tarsilinha.jpg
Výtvarný koutek pro děti

Přijďte si před filmem Tarsilinha dát něco dobrého na bar Bia Oko, zatímco si vaše děti mohou vybarvit některé snímky z filmu.

tarsilinha.jpg

Nádherný animovaný film o malé dívce Tarsilinhe [Tarsilině] zavede celou rodinu do království fantazie, který oživil mnoho emblematických obrazů slavné brazilské modernistické malířky Tarsily do Amaral. Více.

IMG_4636.jpg
Beseda: Tarsila Amaralová a Týden moderního umění 1922

Na besedě s portugalistkou Mgr. Karolinou Válovou Ph. D. se po filmu Tarsilinha dozvíte mnoho nejen o brazilské umělkyni Tarsile Amaralové, ale především o převratném Týdnu moderního umění, který téměř před 100 lety výrazně změnil jednou provždy podobu brazilské literatury a umění vůbec.

Studying Outside

Přijďte se před filmem Žluté zvíře naučit s Irenou Melounovou základy portugalštiny, abyste si film užili naplno. V kurzu budou jako materiály použity vybrané scény z filmu a zaměříme se na rozdíly mezi jednotlivými variantami portugalštiny.

animal amarelo.jpg
ŽLUTÉ ZVÍŘE

Ponořte se do podivuhodného světa vzpomínek, prokletých dědictví a fantaskních metaforických obrazů postavy brazilského režiséra, který na své cestě za snem natočit film dle vlastních představ opouští rodnou Brazílii a cestuje za vzdálenými kořeny do Mosambiku a Portugalska. Více.

wix page 2.png

a jaké to bude letos?

podívej se, co pro tebe chystáme

bottom of page