top of page
wix page 2.png
121507286_2741890352752265_2012150815743

Režie: Kleber Mendonça Filho

Rok: 2004-2015

Délka: 4 krátké filmy celkem

cca 1,5 hodiny

V původním znění

s českými (a anglickými) titulky

KLEBER MENDONÇA FILHO: MUZEUM

Kleber Mendonça Filho: O Museo

Už by to asi ani nebylo Kino Brasil, kdybychom nedávali film od našeho oblíbeného režiséra Klébera Mendonçy Filha. A letos budeme dávat hned čtyři! Díky spolupráci s festivalem Ostrava Kamera Oko vám nabídneme pásmo krátkých filmů skrývajících se pod souhrnným názvem Muzeum. Pozorný a věrný divák v nich zajisté pozná režisérovo rafinovaně kritické oko.

Eletrospotřebička
kamera: Roberto Santos Filho | 2005 | 23 min
Elektrospotřebička představuje sondu k automatizovanému životu, kdy vstupujeme do útrob bytu v Recife, kde se zdá, že se všechno děje na milost a nemilost elektřiny, ať už připojené či nikoli. Matka závisí na při opečovávání rodiny na domácích spotřebičích a po svém se netradičně vyrovnává s každodenní nudou. Zatímco muž odchází a celý film je pryč, matka zůstává s dětmi doma oddělena od okolního světa. Skrze zavřená okna a zamčené mříže vidíme segregaci společnosti, ochuzení společenských kontaktů e dobrovolné bezpečné vězení, kde se obyčejný život odehrává pod kontrolou elektřiny. 

Mistrovství světa v Recife
kamera: Ernesto Carvalho | 2015 | 14 min
Mistrovství světa v Recife připomíná velkou sportovní událost a ukazuje brazilskou protřelost a zároveň si utahuje ze ztracených cizinců čelících místní realitě. V jistou dobu nikdo nevěřil, že k události opravdu dojde, protože nic nebylo hotové, ale potom, k velkému překvapení všech, se to povedlo. Fanoušci přijeli do Recife a divák dokumentu se může bavit u záběrů, kde zahraniční návštěvníci čelí místní realitě. 

Zelená deska
kamera: Kleber Mendonça Filho | 2004 | 14 min
Ve filmu Zelená deska matka daruje dceři krabici starých vinylových desek, s instrukcí, že může poslouchat všechny desky kromě té zelené. Ta totiž způsobí tragické následky. Hororový příběh je adaptací ruské lidové povídky a je vyprávěn formou montáže fotografických záběrů a dramatického voiceoveru.

Zmrzlé tropy
kamera: Kleber Mendonça Filho | 2009 | 24 min
Zmrzlé tropy je mockument z tropického přístavního města Brazílie, který kritickým pohledem zkoumá místní drmaticky klesající teploty a klimatické proměny, na které si musí místní obyvatelstvo zvyknout. Kritický pohled tohoto falešného science-fiction dokumentu zavede diváka do různých lokací nejen přímo ve městě Recife, ale i v širokém okolí. 

bottom of page