top of page

2017

4. ročník festivalu 2.-5.11. | Bio Oko

Kinematografie daleké Brazílie osvětlila plátno Bio Oko již počtvrté a přináší do prvních listopadových dnů pozoruhodnou várku kultury zpoza oceánu. Usedlé prostředí festivalu Kino Brasil ovládne od čtvrtka 2. do neděle 5. listopadu 2017 toto kultovní kino v Praze 7. Festival dává již tradičně prostor mocnému hlasu současných brazilských režisérů, filmům oceňovaným ve všech koutech světa a unikátní nezávislé filmy.
 
Tématem letošního festivalu jsou NÁVRATY, v jejichž duchu trávíme čas od premiéry do posledního představení v kině, ale také během doprovodného programu. Návraty domů, do dětství, do minulosti, ke kořenům, domů, k sobě... návraty všeho druhu. Ale především návraty do Brazílie, její čisté a neporušené přírody, vřelosti a smyslnosti, otevřenosti a laskavosti jejích lidí, hojnosti a krásy přírody, potenciálu a jedinečnosti umění.

Kino Brasil 2017

podívej se, co jsme připravili

Houslista

HOUSLISTA

Houslista Laerte se nedostal do prestižní filharmonie, a tak vezme - částečně z vlastního vzdoru - za vděk nabídku učit hudbu v místní favele. Film Houslista zkušeného režiséra Sergia Machada, který se původně věnoval především dokumentům, zastupuje to nejlepší z brazilského středního proudu.

Joaquim

JOAQUIM

Joaquim José da Silva Xavier byl původně chudým trhačem zubů (tehdejším dentistou) a úslužným vojákem. Dějiny ho však nakonec postavily do čela protikoloniálního povstání a Joaquim se stal národním hrdinou, který doteď zdobí brazilskou měnu, názvy fotbalových klubů a strany brazilských učebnic.

Čekání na B

ČEKÁNÍ NA B.

Zatímco zlatá mládež si koupí lístky do první řady na Beyoncé za necelých patnáct tisíc, tak ti chudší se musí spokojit s nejistou a nekonečnou frontou ke stadionu, která se protáhne na celé dva měsíce. Dokumentární film režisérské dvojice Paula Cesara Toleda a Abigail Spindelové nabízí spontánní výlet do hlubin brazilské společnosti, ve které mnoho lidí nedosáhne na výsady a blahobyt brazilského boomu. 

Nise

NISE

Psychiatrička Nise da Silveira nově nastupuje do psychiatrické léčebny, kde vůči pacientům vládne pevná ruka personálu a lobotomie je zdejším vitamínem C. Přísná, ale současně i mimořádně citlivá Nise se však s tímto stavem nehodlá smířit a čelíc protivenství svých vlastních kolegů a podřízených začíná na klinice zavádět nové pořádky. 

Joaquim

JOAQUIM

Joaquim José da Silva Xavier byl původně chudým trhačem zubů (tehdejším dentistou) a úslužným vojákem. Dějiny ho však nakonec postavily do čela protikoloniálního povstání a Joaquim se stal národním hrdinou, který doteď zdobí brazilskou měnu, názvy fotbalových klubů a strany brazilských učebnic. Debatu po filmu uvede reportér českého rozhlasu David Koubek a hosty budou historička Martina Čermáková a politolog Jan Němec 

Obra

OBRA

Když prominentní architekt objeví pod pozemkem v São Paulu bývalý hřbitov, pomalu se začínají hroutit všechny jeho představy o ideálním životě v tepající metropoli. Betonová příšera São Paula ukrývá ve svých útrobách mnohem větší tajemství, než se dá vyčíst z architektonických učebnic.

Nise

NISE

Psychiatrička Nise da Silveira nově nastupuje do psychiatrické léčebny, kde vůči pacientům vládne pevná ruka personálu a lobotomie je zdejším vitamínem C. Přísná, ale současně i mimořádně citlivá Nise se však s tímto stavem nehodlá smířit a čelíc protivenství svých vlastních kolegů a podřízených začíná na klinice zavádět nové pořádky.

Dvě Ireny

DVĚ IRENY

Tatínek třináctileté Ireny není tím, kým se vždy zdál. Vede dvojí život a na opačném kraji města žije se svou druhou rodinou a se svou další dcerou, kterou též pojmenoval Irena. Dospívající děvče se tak rozhodne bez vědomí svých rodičů seznámit se svou nevlastní sestrou. 

Zvíře politické

ZVÍŘE POLITICKÉ

Kráva ve frontě v supermarketu. Kráva na běžícím pásu. Kráva v luxusní restauraci. To není vtip, to je život hlavní postavy filmové alegorie Zvíře politické. Obyčejná, černobílá stračena, jejíž vnitřní svět nám přibližuje mužský hlas, zažívá existenciální úzkost. Je přece šťastná, nebo ne? 

wix page 2.png

a jaké to bude letos?

podívej se, co pro tebe chystáme

bottom of page