top of page
  • Obrázek autoraKino Brasil

Obchodovat s Brazílií? "Vybudování důvěry je nejdůležitější," říká obchodník Pavel Šembera

Brazilskou kávu ochutnal snad každý. Co dalšího se ale přiváží z Brazílie do České republiky a co prodáváme my do tak velké země na druhé straně polokoule? To je jedna z mnoha otázek, které naší člence týmu Barboře Kovářové zodpověděl obchodník, cestovatel, majitel webu www.tudobem.cz a autor dvou knih o Brazílii a Latinské Americe Pavel Šembera.


Jak ses dostal k Brazílii?

Vztah k Latinské Americe jsem měl již od dětství. Jako dítě jsem 5 let žil v Mexiku s rodiči. Vždycky mě to tam táhlo přes ten jazyk, přes španělštinu. O Brazílii jsem dlouho nevěděl. Jednou jsem podnikal větší cestu a tu jsem začal v Brazílii. Tam jsem zjistil, že španělština nestačí. Začal jsem tam poznával nové přátele a řekl jsem si, že je to skvělá země a je třeba ji poznat víc. A tak jsem se začal učit portugalsky.


Jak ses dostal k obchodování s Brazílií?

Vystudoval jsem zahraniční obchod a v jednu dobu jsem si říkal, že regionální zaměření je zajímavé, a tak jsem nabídl českým firmám zprostředkování obchodu v Jižní Americe. Brazílie má své postavení, protože je to největší země Jižní Ameriky, takže skvělá příležitost. Zároveň je to země docela uzavřená co se týče obchodu, je těžké se tam na trhu uplatnit.


Do Brazílie dodáváš hlavně produkty z odvětví zdravotnictví. Kdo má o tyto produkty zájem?

V Česku je mnoho zdravotnických firem, které jsou konkurenceschopné. Příležitost pro české firmy je tedy zajímavá. Pracuji přes lokální partnery. Je tam místní firma, která produkty doveze, a ta dělá konkrétní prodej. Já neprodávám koncovému zákazníkovi, ale je třeba je podpořit, např. jet s nimi do nemocnice.


V knize Obchodníkem po Latinské Americe mě zaujalo, že píšeš zážitky s lidmi, se kterými obchoduješ. Je jednoduché se s nimi sblížit?

Brazilci jsou celkově velmi komunikativní a otevření. Kdokoli tam přijede, vezmou ho mezi sebe. To je klad země na prvním místě. Pro obchod je důležité vybudovat osobní důvěru a to trvá. Musíte spolu strávit čas a důvěra je pak základním kamenem pro obchod. Člověk musí primárně pečovat o vztah a nemůžeš rozbít důvěru. Má práce je hlavně o kontaktech, a to mě na cestování nejvíc baví.


Pusťte si celý rozhovor zde:3 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page